IDAHO ATA STATE SHOOT Results
BOISE, IDAHO
MAY 27-30, 2011

EVENT 1 – MIKE STEARS SINGLES
AA WINNER MIKE STEARS won
s/o 25
100
AA RUNNER-UP JASON HEITSTUMAN 100
A WINNER THOR FIN KELSON 100
A RUNNER-UP PHILLIP VASQUEZ (won s/o) 99
B WINNER LEONARD WEHKING 99
B RUNNER-UP RAY CULLINANE (forfeit shoot off) 99
C WINNER KADE BECK 98
C RUNNER-UP KEVIN JONES 96
D WINNER GARY CAHOON 98
D RUNNER-UP HEATH MESSENGER 96
EVENT 2 – DAVID POSELEY HANDICAP
WINNER TRAVIS IKSIC 99
RUNNER-UP STU WELTON 98
19-21 YD CHARLES WHIPPLE 93
22-24 YD GREG PANTER (won by forfeit) 96
25-27 YD MIKE STEARS 97
LADY JENNIFER OERTLI 91
JUNIOR SHAWN CAHOON 95
SUB-JUNIOR PHILLIP BARRUS 91
VETERAN RAYMOND CULLINANE 97
SENIOR VETERAN HAL SMURTHWAITE 97
EVENT 3 – JIM RIPLEY DOUBLES
AA WINNER BOB KELLY 99
AA RUNNER-UP MIKE STEARS (won s/o) 98
A WINNER ROD SHEETS 96
A RUNNER-UP WAYNE MCCULLEY 95
B WINNER LEVI VEATCH 97
B RUNNER-UP NICK KRAUS won s/o 93
C WINNER CECIL CHURCHILL (won by coin flip) 91
C RUNNER-UP LEONARD WEHKING 91
D WINNER TRACY ARVAS 87
D RUNNER-UP JOHN BERTHELSON 86
EVENT 4 – 50 PAIR DOUBLES CHAMPIONSHIP
IN-STATE
CHAMPION JIM FULTZ won s/o 97
CHAMPION R/U BOB KELLY 97
AA WINNER STU WELTON won s/o 96
AA RUNNER-UP MIKE MILLER won
s/o
96
A WINNER COREY MEDLEY won
by forfeit
94
A RUNNER-UP RICH BLACKSTEAD 94
B WINNER NICK KRAUS 97
B RUNNER-UP SCOTT ABO won s/o 93
C WINNER JOHN KELNER 90
C RUNNER-UP JAMES GEMPLER won
by forfeit
88
D WINNER JOHN BERTHELSON 88
D RUNNER-UP RON VEATCH 87
LADY ESTHER STAPLETON 94
LADY RUNNER-UP JENNIFER OERTLI 85
SENIOR VET WINNER JIM RIPLEY 93
SENIOR VET RUNNER-UP MONTY EWING 89
VETERAN WINNER JIM MAUGHAN 94
VETERAN RUNNER-UP CHARLIE WOODRUFF won s/o 93
JUNIOR WINNER SHAWN CAHOON won
s/o
97
JUNIOR RUNNER-UP BRADY RINALDI 97
SUBJUNIOR WINNER PHILLIP BARRUS 94
SUBJUNIOR RUNNER-UP HAYDEN OERTLI 87
ROOKIE RIC THOMAS 86
OUT-OF-STATE
AA TRAVIS IKSIC 99
A EUGENE CLAWSON 94
B PHILLIP VASQUEZ 90
C SHANE LEE TARBET 80
D HEATH MESSENGER 80
LADY LAURA WINKEL (won s/o) 91
SUBJUNIOR NONE
JUNIOR GREGORY BALLARD 91
VETERAN ROBERT CLEMENT 95
SENIOR VETERAN NONE
CHAIR SHOOTER -OPEN NONE
EVENT 5 &
7 – STATE SINGLES CHAMPIONSHIP
IN-STATE
CHAMPION JIM MAUGHAN 200
CHAMPION R/U MIKE STEARS 199
AA WINNER STU WELTON 198
AA RUNNER-UP DAVID ASCHENBRENER (won s/o) 197
A WINNER TRACY DURSTELER 195
A RUNNER-UP RALPH KEENEY 194
B WINNER KADE BECK 198
B RUNNER-UP COREY MEDLEY 196
C WINNER NORMAN BAKER 191
C RUNNER-UP RON PHILLIPS 189
D WINNER SHELBY BIRR 184
D RUNNER-UP DEE CAHOON (won s/o) 183
LADY WINNER ESTHER STAPLETON 190
LADY RUNNER-UP JENNIFER OERTLI 185
SENIOR VETERAN WINNER NEIL WALSTAD 194
SENIOR VETERAN RUNNER-UP DEL MCDANIEL (won by forfeit) 192
VETERAN WINNER CHARLIE WOODRUFF 198
VETERAN RUNNER-UP THOR FIN KELSON 195
JUNIOR WINNER SHAWN CAHOON 199
JUNIOR RUNNER-UP BRADY RINALDI 189
SUB-JR WINNER PHILLIP BARRUS 195
SUB-JR RUNNER-UP HAYDEN OERTLI 178
ROOKIE JED YORE 193
PARENT & CHILD JERAMIE & HAYDEN OERTLI 374
HUSBAND &WIFE JERAMIE &
JENNIFER OERTLI
381
TEAM TROY-DEARY
LADY JR or LADY SUB JR (open) SHELBY BIRR 184
OUT-OF-STATE
AA SCOTT MESSENGER 199
A LESTER BEATTY 197
B GREGORY BALLARD 185
C HAILEY WILLIAMS 177
D KEVIN KENT 185
LADY TERESA KOHN (won s/o) 194
SUBJUNIOR BRADLEY WINKEL 172
JUNIOR JASON HEITSTUMAN 195
VETERAN ROBERT CLEMENT 199
SENIOR VETERAN RALEIGH ATKINSON 91
CHAIR SHOOTER-OPEN NONE
6 –
MEMORIAL HANDICAP
CHAMPION TRAVIS IKSIC 95
R/U CHAMPION BOB KELLY won s/o 94
19-21 BRICE BECK 90
22-24 LEVI VEATCH 93
25-27 JOHN ADAMS 94
LADY JENNIFER OERTLI
won s/o
91
VETERAN ROBERT CLEMENT 93
SENIOR VETERAN MONTY EWING 88
JUNIOR JASON HEITSTUMAN 92
SUB JUNIOR PHILLIP BARRUS 95
EVENT 8 – ISTA
PRESIDENT’SHANDICAP
CHAMPION TERRY REIMINGER 96
R/U CHAMPION LEVI VEATCH (won s/o) 95
19-21 DEVIN MCKENZIE 93
22-24 KADE BECK 93
25-27 HEATH PAXTON 95
LADY JENNIFER OERTLI 91
VETERAN CHARLIE WOODRUFF 92
SENIOR VETERAN DEL MCDANIEL 87
JUNIOR SHAWN CAHOON 93
SUB JUNIOR HAYDEN OERTLI 94
HALL OF FAME TERRY REIMINGER 96
ROOKIE JED YORE 93
EVENT 9 –
IDAHO STATE HANDICAP CHAMPIONSHIP
IN-STATE
CHAMPION DEBBIE KIRKLAND 97
RUNNER-UP TERRY REIMINGER 96
THIRD LEVI VEATCH 95
FOURTH BOB KELLY (won by forfeit) 91
FIFTH JOHN PAUL LORENZ 91
SIXTH STU WELTON (won s/o) 90
LADY CHAMPION LAHOMA DUPUIS 88
LADY RUNNER-UP SANDRA ANTHONY 85
JUNIOR CHAMPION SHAWN CAHOON 90
JUNIOR RUNNER-UP JOSH FORSYTH 88
SUB-JUNIOR CHAMPION PHILLIP BARRUS (won s/o) 92
SUB-JUNIOR RUNNER-UP HAYDEN OERTLI 92
VETERAN CHAMPION WAYNE PICKERILL 90
VETERAN RUNNER-UP CHUCK TERRY (won s/o) 87
SENIOR VET CHAMPION MONTY EWING 92
SENIOR VET RUNNER-UP HAL SMURTHWAITE 91
ROOKIE CHAMPION JED YORE 92
CHAIR SHOOTER open trophy NONE
OUT-OF-STATE
WINNER TRAVIS IKSIC 95
LADY LAURA WINKEL 88
SUBJUNIOR NONE
JUNIOR JASON HEITSTUMAN 92
VETERAN PHILLIP VASQUEZ 89
SENIOR VETERAN NONE
HIGH
ALL-AROUND (EVENTS 4, 5, 7 & 9)
IN-STATE
CHAMPION SHAWN CAHOON 386
RUNNER-UP BOB KELLY 385
LADY DEBBIE KIRKLAND 359
SUBJUNIOR PHILLIP BARRUS 381
JUNIOR BRADY RINALDI 366
VETERAN JIM FULTZ 376
SENIOR VETERAN GAIL JONES 367
OUT-OF-STATE
WINNER TRAVIS IKSIC 391
LADY LAURA WINKEL 372
SUBJUNIOR NONE
JUNIOR GREGORY BALLARD 367
VETERAN GENE CLAWSON 375
SENIOR VETERAN NONE
HIGH OVER-ALL
(EVENTS 1 – 8)
IN-STATE
CHAMPION BOB KELLY 864
RUNNER-UP STU WELTON 856
AA WINNER MIKE STEARS 849
A WINNER LEVI VEATCH 843
B WINNER DARIN JONES 807
C WINNER KADE BECK 835
D WINNER JANICE BAUMGARTNER 702
LADY JENNIFER OERTLI 803
SUBJUNIOR PHILLIP BARRUS 816
JUNIOR SHAWN CAHOON 854
VETERAN CHARLIE WOODRUFF 838
SENIOR VETERAN DEL MCDANIEL 811
OUT-OF-STATE
WINNER TRAVIS IKSIC 866
LADY LINDA GIBSON 801
SUBJUNIOR NONE
JUNIOR NONE
VETERAN GENE CLAWSON 821
SENIOR VETERAN NONE